Festiwal Muzyczny w KutnieFestiwal Muzyczny w Kutnie  
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015

prof. dr hab. Ziemowit Wojtczak
 

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu prof. Haliny Romanowskiej. Równolegle studiował metodykę nauczania śpiewu pod kierunkiem prof. Tatiany Mazurkiewicz. W czasie studiów dwukrotnie brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej (1989 r. – wyróżnienie; 1992 r. – III nagroda).
LetniFestiwal.pl, Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2010 ziemowit_wojtczak.jpg
Solista Teatru Muzycznego w Łodzi od roku 1991. Jego repertuar obejmuje ponad pięćdziesiąt ról w musicalach, operetkach klasycznych, operach, farsach muzycznych oraz rewiach, koncertach i  przedstawieniach dla dzieci (m.in.: partie Homonaya i Żupana w Baronie cygańskim J. Straussa, Eisensteina w Zemście nietoperza J. Straussa, Carlinga w operetce Wiktoria i jej huzar P. Abrahama, Lejzora Wolfa w Skrzypku na dachu J. Bocka, Papagena w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta). W spektaklach tych brał udział nie tylko na scenie łódzkiej, ale także na wielu scenach w całej Polsce m.in. w Częstochowie, Opolu, Warszawie, Bytomiu, Wrocławiu, Rybniku, Elblągu, Olsztynie, Kaliszu, Sopocie, Płocku, Sanoku, Krynicy, Rzeszowie i wielu innych, występując łącznie na scenie ponad 1000 razy. Wraz z zespołem Teatru Muzycznego w Łodzi występował także w Niemczech, Austrii, Belgii, Danii, Szwajcarii, Luxemburgu, Francji oraz we Włoszech. Śpiewał m.in. w takich miastach jak Berlin (Filharmonia Berlińska), Monachium (Filharmonia), Bonn (BeethovenHalle), Lipsk (Gewandhaus), Kolonia, Frankfurt/Main, Bruksela, Brugia, Kopenhaga, Zurych, Hamburg, Heilbronn, Merano, Strassbourg, Düsseldorf, Antwerpia, Norymberga (Meistersingerhalle), Stuttgart, Hannover, Lucerna, Bazylea, Rostock, Brema, Lubeka, Getynga, Luxemburg, i wielu innych. Łącznie poza granicami kraju wystąpił blisko 400 razy w ponad 140 miastach Europy. W roku 2006 odbył tournee artystyczne realizując partię Papagena w operze W. A. Mozarta „Czarodziejski flet”, śpiewając na wielu letnich festiwalach w Niemczech.

Od 1992 roku pracuje także w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego, przez wiele lat był opiekunem Koła Naukowego Wokalistów, jest członkiem Senatu Uczelni, a także promotorem i recenzentem wielu prac magisterskich i doktorskich oraz recenzentem w przewodach habilitacyjnych. W roku 2003 został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Trzykrotnie też otrzymał nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2006 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki, od roku 2007 zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2014 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Przez cały czas bierze czynny udział w życiu muzycznym macierzystej uczelni oraz Regionu,  występuje na estradach filharmonicznych i licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. W roku 2004 wraz z chórem Akademii Muzycznej w Łodzi wykonał dwukrotnie Deutsches Requiem J. Brahmsa, a w maju 2005 roku został zaproszony przez Filharmonię Łódzką do wykonania Requiem Wojennego B. Brittena. Miał także przyjemność występować w dwóch edycjach festiwalu muzyki Festival International de Musique Sion-Valais w Sion w Szwajcarii (2010 i 2012), gdzie pod kierunkiem Shlomo Mintza realizował partie basowe/barytonowe w „Requiem” W. A. Mozarta, „Requiem” G. Faure, Mszy G-dur D 167, F. Schuberta i  Te Deum, op. 103 A. Dworzaka. Specjalizuje się także w wykonawstwie pieśni artystycznej. Z tym repertuarem, wspólnie z pianistką Aleksandrą Nawe, wydał już m.in. dwie płyty CD oraz dokonał wielu rejestracji archiwalnych. Obecnie w przygotowaniu są kolejne płyty z repertuarem pieśniarskim. Jest autorem książki „Wieczory z liryką wokalną” oraz licznych artykułów naukowych z dziedziny wokalistyki. Przez dziesięć lat (2002–2012) był także stałym współpracownikiem pisma „Muzyka21”, będąc autorem ponad stu recenzji płytowych i kilkunastu artykułów.
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © IX Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2018
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony