Festiwal Muzyczny w KutnieFestiwal Muzyczny w Kutnie  
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015
16 sierpnia (czwartek) godz. 18:15


Madame Butterfly - retransmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
 
Podczas Letniego Festiwalu Muzycznego proponujemy obejrzenie opery G. Pucciniego Madame Butterfly, jednego z najsłynniejszych dziel operowych świta. Film jest retransmisją przedstawienia z Metropolitan Opera w Nowym Jorku Jorku."Madame Butterfly", według librettta Luigi Illica i Giuseppe Giacosa, miała swoją premierę 17 lutego 1904 roku w mediolańskiej w La Scali. "Madame Butterfly" składała się wówczas z dwóch aktów i została bardzo chłodno przyjęta. Puccini wprowadził w utworze szereg istotnych zmian, m.in. dzieląc nieproporcjonalnie długi akt na dwa, i w tej wersji cztery miesiące później wystawiono "Madame Butterfly" ponownie w Brescii. Ponieważ za jedną z przyczyn niepowodzenia prapremiery uznawano nietrafną obsadę, do partii Cio-Cio-San zaangażowano specjalnie w tym celu sprowadzoną Salomeę Kruszelnicką. Tym razem dzieło odniosło olbrzymi sukces, przenosząc się na deski Metropolitan Opera w 1907 roku. W La Scali wystawiono "Madame Butterfly" ponownie dopiero po śmierci Pucciniego, ponieważ – dotknięty niepowodzeniem prawykonania – za życia nie wyrażał zgody na inscenizowanie opery na tej scenie.

W najnowszej wersji opery zrealizowanej w Metropolitan Opera do głównej roli fenomenalnego przedstawienia wyreżyserowanego przez Anthony Minghella powraca Cristina Gallardo-Domas. Razem z gwiazdą śpiewa Marcello Giordani.

Nagasaki, 1900 rok. Pinkerton, porucznik amerykańskiej marynarki, mąż gejszy Cho-Cho-San, zwanej Butterfly, swego ślubu nie traktuje tak poważnie jak jego japońska żona. Wkrótce odpływa znów do USA. Cho-Cho-San wraz z ich małym synkiem oczekuje Pinkertona przez trzy lata. Nie ma od niego żadnej wiadomości, ufa jednak w jego wierność i uczciwość. Tymczasem Pinkerton w USA ożenił się ponownie, o czym Cho-Cho-San dowiaduje się od amerykańskiego konsula. Dziewczyna wierzy jednak, że dziecko pomoże jej odzyskać miłość Pinkertona, gdy ten znów przypłynie do Nagasaki. Porucznik przypływa razem z żoną Kate po to jedynie, by odebrać Cho-Cho-San ich synka. Nieszczęsna Butterfy żegna się z dzieckiem i popełnia harakiri.

reżyseria: Anthony Minghella, kierownictwo muzyczne: Patrick Summers, obsada: Cristina Gallardo-Domas, Marcello Giordani

 

Kino Kutnowskiego Domu Kultury (Bilety 20 PLN do nabycia w kasach KDK i CTMIT oraz online)
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © IX Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2018
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony